Orjinal Batarya Diğerlerine Göre Farkları Nelerdir

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Batarya Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Telefonlar özellikle son zamanda hayatımızda oldukça önemli yer tutmaya başladılar. Adeta vücudumuzun bir parçası haline gelen bu elektronik cihazların en önemli elemanlarının başında bataryalar geliyor. Telefonların kullanım yoğunluğuna, süresine, kullanılan program ya da uygulamalara göre bataryanın geri verdiği tepkiler de değişiklik gösteriyor. Belli başlı bu parametreler telefon bataryasının ömrünü ve şarj edilme sıklığını belirliyor. Kimi telefon modellerinde bataryalar cihaz kasasına gömülü halde olup teknik servise gidip cihaz sökülmediği sürece çıkmazken, kimi modellerde ise arka kapak çıkarıldığında kolaylıkla batarya da çıkarılabiliyor. Özellikle bataryası kolaylıkla çıkarılabilen bu modellerde temel risklerden biri ise sahte batarya sorunu. Genellikle Çin menşeili olan bu sahte bataryaları orijinal batarya ile ayırmak ise biraz dikkat gösteriyor. Çünkü bu bataryalar kullanım konforu bakımından ikinci kalite batarya sınıfına girmelerinin yanında herhangi bir garantileri yok ve bazı tehlikeli olaylara yol açma olasılıkları çok fazla.

 

Orijinal olmayan bir batarya şişerek telefonunuza zarar verebilir, telefonunuzun performansını karşılamada yetersiz kalabilir, telefonun fazla kullanılması durumunda aşırı ısınma, patlama ve şişme gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca orijinal olmayan bataryalar voltaj kaçaklarına ve yangınlara kadar risklere yol açabilir. Ayrıca bu sorunları yaşadığınızda muhatap olacağınız bir yetkili bulunmamaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı mutlaka orijinal bataryalar tercih edilmeli ve bataryanın herhangi bir markadan lisanslı olup olmadığı anlaşıldıktan sonra kullanılmalıdır.

 

 Orijinal Batarya Nasıl Ayırt Edilir?

 

– Fiyat: Elektronik cihazların orijinalliği söz konusu olduğunda ilk dikkat edilmesi gereken nokta fiyattır. Bataryalar çok da ucuz ürünler değillerdir ve piyasa fiyatının yarıdan daha az oranında ucuzuna satılan bataryalar sahte batarya şüphesi uyandırmalı ve bataryayı satan firma ve ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

 

– Marka ve logo: Batarya üzerinde mutlaka cihazın üreticisi olan firmaya ait marka ve logo yazmalıdır.

 

– Seri numarası ve diğer bazı numaralar: Bataryada cihazı aldığınız sırada kutu üzerinde yazan seri numarası, imei numarası veya benzeri bir numara serisi bulunmalıdır.

 

– Performans: Batarya ürün açıklamasında yazan performansta çalışmalıdır aksi takdirde ürünün orijinal yetkili servislerine danışılmalıdır.

[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

Bir yanıt yazın