Telefon Contası Nedir

Telefon Contası Nedir

 

Modern cep telefonlarının bir çoğunda, arka kapak telefona sabitlenmiş halde bulunur. Ayrı bir parça olarak tasarlandıktan sonra telefona yapıştırılan arka kapağın bu şekilde sunulması, eski telefonlara göre çok daha karmaşık olan iç donanımın korunmasını ve gereksiz müdahalelerin engellenmesini sağlar. Ne var ki, zaman içinde telefon tamir için servise gönderildiğinde, servis yetkilileri arka kapağı açıp yeniden yerleştirirken, çift taraflı bir yapıştırıcı ile sabitlerler. Zamanın etkisine bağlı olarak arka kapağın yer yer açılmaya başladığı ve hareket ettiği görülebilir.

 

Arka Kapak Contası

 

Contalar, genel olarak, iki yüzen arasında sızıntıyı önleyen destek malzemeleridir. Tesisat birimlerinin ve çeşitli donanımların çoğunda kullanılan contaların cep telefonlarındaki kullanımı da, benzer bir mantığa dayanır. Telefonların sabitlenen arka kapaklarının sağlamlığını desteklemek için kullanılan telefon contaları, su sızıntılarına karşı da koruyucudur.

 

Telefon contalarının iki tarafı da yapışkan bir madde ile kaplıdır. Kullanımı için telefonun arka kapağı çıkarılmalıdır. Telefon contası öncelikle telefonun arka kapağının kenarları boyunca yapıştırılmalıdır. Bu sırada kullanılan contanın, telefona uygun bir modelde tasarlandığından emin olunmalıdır. Ardından, kapak kendi yuvasına yerleştirilir ve contanın doğru şekilde tutunduğundan emin olunmalıdır.

 

Bu işlemin uygulanabilmesi için telefon arka kapağının ayrı bir parça olarak tasarlanmış olması gerekir. İşlem, her telefon modeli için uygulanamayabilir. Sabit parçaların çıkartılması işleminin mutlaka bir teknik servis desteğiyle yapılması gerekir.

 

Ekran Contası

 

Ekran contası, telefon ekranının kenarları boyunca yapıştırılan ince bir şerit olarak kullanılır. Ekran contasının temel amacı, telefonun su geçirgenliğini engellemek, böylece güvenli bir kullanım sağlamaktır. Ancak ekran contasının, yalnızca ekranın telefonla temas ettiği bölgelerde koruma sağladığı ve telefonun hala diğer aksamlarından su alabileceği unutulmamalıdır. Ekran contası telefonla denize girmek ya da duş almak için yeterli olmayabilir. Buna karşın çeşitli kazalara ve ekran üzerine dökülebilecek sıvılara karşı etkili bir koruma yöntemidir.

 

Ekran contası uygulanırken teknik destek ekibi ile çalışmak ve uygulanan işlemin hangi durumlara karşı koruma sağladığından emin olmak, son derece önemlidir. Telefon üzerinde yapılacak uygulamalar, uzman bir ekip desteği olmadan sürdürülmemeli ve güvenli bir kullanım için mutlaka orjinal ürünler tercih edilmelidir[vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

İphone 8

18 November 2017
Next Post

Bir yanıt yazın